H - Universiteit Utrecht

Cursushandleiding PGO 2014-2015
Onderzoek in de school: opzetten en uitvoeren
Graduate School of Teaching, september 2014
Universiteit Utrecht
Code:
Blok, timeslot:
Rooster:
Studiepunten:
Opleiding:
Docenten:
Coördinator:
GSTPGO2
2, C
zie voor actuele informatie www.uu.nl/onderwijscatalogus
3,75
Lerarenopleiding
Dossierexperts en intervisiebegeleiders
dr. Rosanne Zwart (E-mail: [email protected])
Inhoudsopgave
1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
8.
9.
10.
11.
Algemeen
Doelstelling en inhoud van de cursus
Eindtermen van de cursus
Onderwijsvormen
Studielast
Toetsing en beoordeling
Contact over het onderwijs
Algemene regelingen
Algemene regels bij het inleveren van opdrachten en verslagen
Inspanningsverplichting
Regelingen aanvullende toets
Evaluatieprocedure
2
2
3
3
4
4
4
5
5
6
1
1. Algemeen
Cursuscoördinator
Rosanne Zwart
E-mailadres: [email protected]
Kamer: E 3.33 Langeveldgebouw
Docenten
Het begeleidingsteam PGO bestaat uit:
- Dossierexperts (onderzoeksbegeleiders)
- Intervisiedocenten
- De coördinator
Werkvormen
Hoorcollege, opbrengstencollege, intervisie en begeleidingsgesprekken
Roostergegevens
De cursus wordt gegeven in blok 2, 3 en 4 van het cursusjaar 2014-2015. Voor blok 2 geldt het
volgende rooster.
Wat
Datum
Tijd
Introductiecollege (HC)
10-11
17:15-19:00
Intervisiebijeenkomst 1
24-11
13:15-15:00
Intervisiebijeenkomst 2
08-12
13:15-15:00
Intervisiebijeenkomst 3
12-01
13:15-15:00
Opbrengstencollege
26-01
17:15-19:00
Begeleidingsbijeenkomst expert
Plaats
Docent
Rosanne Zwart
zie Osiris voor
actuele
informatie over
de zalen.
Groep 1: Nico Rutten
Groep 2: Rosanne Zwart
Groep 1: Nico Rutten
Groep 2: Rosanne Zwart
Groep 1: Nico Rutten
Groep 2: Rosanne Zwart
-
Deze bijeenkomsten plan je in overleg met je dossier begeleider
Verplichte literatuur
Er is voor deze cursus geen verplichte literatuur. Bespreek met de dossierexpert welke
inhoudelijke en methodische literatuur voor jou relevant is. Ook kun je gebruik maken van de
bronnen en materialen uit de introductiecursus Onderzoek in Onderwijs (OiO) (zie BB onder
course content).
Veronderstelde voorkennis
De cursus Introductie in Onderzoek in Onderwijs (OiO)
Toetsvorm
Onderzoeksverslag
Aantal studiepunten
3,75 EC
2. Doelstelling en inhoud van de cursus
In de cursus staan onderzoeksvaardigheden centraal en werk je aan een leeronderzoek binnen
een thema (onderzoeksdossier) dat aangeboden wordt door experts op dat thema. Deze
onderzoeksdossiers staan op Blackboard onder Course Content. Omdat het hier een
leeronderzoek betreft, kun je kiezen uit verschillende onderzoeksdossiers over schoolrelevante
thema’s, waarin delen van het onderzoek al voor je zijn bepaald (bv. het theoretisch kader,
2
onderzoeksvraag en een deel van de meetinstrumenten). Andere delen van het onderzoek (bv.
nadere uitwerking van de onderzoeksmethode, rapportage van de resultaten en schrijven van
conclusie en discussie) dien je – onder begeleiding van een docent – zelf uit te voeren. Dit
mondt uit in een onderzoeksverslag dat beoordeeld zal worden.
Je kunt ook werken aan een onderzoeksdossier dat je zelf hebt ingebracht. Hiertoe heb je dan
ook zelf een begeleider gezocht die jouw onderzoek binnen dat dossier wil begeleiden. In
overleg met de coördinator PGO2 en je begeleider stel je vast welke onderdelen van het
dossier jij gaat uitvoeren.
De vaardigheden die centraal staan hebben betrekking op:
• operationaliseren van de theoretische begrippen uit een gegeven probleemstelling;
• het (gedeeltelijk) ontwerpen en uitvoeren van een kleinschalige dataverzameling;
• het maken van een analyseplan en uitvoeren van (kwalitatieve en kwantitatieve) dataanalyse;
• rapportage van de gebruikte methode, de resultaten, conclusie en discussie.
In de cursus wordt de kennis van onderzoeksdesigns en methoden uit de cursus Inleiding
Onderzoek in Onderwijs (PGO 1) toegepast op onderzoek in de eigen (school)praktijk.
3. Eindtermen van de cursus
Aan het eind van de cursus heeft de student:
Kennis van/inzicht in:
• Opzetten, uitvoeren en presenteren van kleinschalig praktijkgericht leeronderzoek.
Vaardigheid in:
Onder begeleiding en in samenwerking met experts op het instituut en op school opzetten,
uitvoeren en presenteren van kleinschalig praktijkgericht leeronderzoek.
4. Onderwijsvormen
Tijdens de cursus maken we gebruik van verschillende werkvormen.
Introductie- en opbrengstencollege
Tijdens het introductiecollege aan het begin van de cursus komen de doelen, werkwijze en
verwachtingen met betrekking tot de cursus aan bod. Ook worden de dossiers toegelicht en is
er tijd om aan een eerste idee voor een praktijkgericht onderzoek te werken.
Ter afsluiting van de cursus staat er een opbrengstencollege gepland waarin studenten de
resultaten van hun onderzoek aan elkaar presenteren en elkaars werk bediscussiëren.
Intervisiebijeenkomsten
In de tijd tussen het start- en het afsluitende college zijn er drie intervisiebijeenkomsten gepland
waar studenten onder begeleiding van een onderzoeksdocent aan specifieke onderdelen van hun
praktijkonderzoek kunnen werken. Het gezamenlijk bespreken en uitwisselen van knelpunten en
oplossingen zal binnen deze bijeenkomsten centraal staan.
Begeleiding door dossierexpert
Waar er in de intervisiebijeenkomsten over meer algemene knelpunten in het praktijkonderzoek
gesproken kan worden, zijn de begeleidingsbijeenkomsten van de dossierexperts specifiek
gericht op het onderwerp binnen het dossier.
Zelfstudie
Een groot deel van de cursus bestaat uit zelfstudie. Dit heeft betrekking heeft op het zelfstandig
– in overleg je begeleider en de school – uitvoeren van onderzoek, het voorbereiden van een
presentatie/ discussie over het uitgevoerde onderzoek en het (her)schrijven van een
onderzoeksverslag.
3
Gebruik van Blackboard
In deze cursus wordt gebruikgemaakt van de leeromgeving in Blackboard (2014-2015 2 PGO2
Uitvoeren van Onderzoek in Onderwijs). In deze omgeving staat informatie over de cursus, de
handleiding (course information), de inhoud en materialen van de colleges, de toets en
beoordelingskader en de opgedragen of aanbevolen literatuur (course content). In deze
leeromgeving is ook een forum (discussion board) aangemaakt waarin je vragen kunt stellen
en over de inhoud van de cursus.
Bring Your Own Device
Bij de intervisiebijeenkomsten is het noodzakelijk dat je een laptop, tablet of ander apparaat
(‘device’) bij je hebt om (samen met medestudenten) op te kunnen werken.
5. Studielast
De totale studietijd voor deze cursus kan ongeveer als volgt worden verdeeld over de
verschillende onderdelen van de cursus:
Bijwonen start- en afsluitingscolleges
Bijwonen intervisiebijeenkomsten
Begeleiding door expert
Zelfstandig onderzoek uitvoeren + presenteren en
(her)schrijven onderzoeksverslag
Totaal
•
•
•
•
2 * 2 uur =
3 * 2 uur =
Max 4 uur =
4 uur
6 uur
4 uur
91 uur
105 uur
6. Toetsing en beoordeling
De toetsing bestaat uit de beoordeling van een individueel onderzoeksverslag van het
uitgevoerde onderzoek door een student. Beoordeeld wordt in hoeverre de student in staat is
om een kleinschalig onderzoek in de eigen onderwijspraktijk op te zetten, uit te voeren en
daarover te rapporteren. Het verslag wordt aan de hand van een beoordelingsformulier
beoordeeld met een cijfer. Dit beoordelingsformulier zal tijdig op Blackboard staan.
7. Contact over het onderwijs
Algemene Informatie over onderwijs
Veel algemene informatie over het onderwijs (denk bijvoorbeeld aan roostering en
cursusinschrijving) is te vinden via de facultaire startpagina van de site van het STudieInformatiePunt (STIP), zie www.uu.nl/sw/stip en op Osiris.
Informatie over de lerarenopleiding
Voor informatie specifiek over de lerarenopleiding ga je naar:
1. de studie-informatiesite van je opleiding
2. De Blackboard studenten community zie daar: lerarenopleiding algemeen (NC).
Informatie over de cursus Praktijkgericht onderzoek
1. Zie BB
2. Voor algemene vragen over de cursus PGO kan je mailen naar het mailadres
[email protected]
4
Algemene regelingen
8. Regels bij het inleveren van opdrachten en verslagen
Bij deze cursus gelden de volgende algemene regels met betrekking tot eindverslagen en
tussenversies:
1. Alle teksten worden ingeleverd voorzien van een titel, naam van de cursus, naam van de
auteur(s) en studentnummer(s), en paginanummering. De cursuscoördinator kan daarnaast
aanvullende informatie verplicht stellen.
2. Alle teksten dienen zonder spel-, grammatica- en typefouten ingeleverd te worden. Voordat
een student een tekst inlevert, controleert hij/zij deze zelf op spel- en typefouten. Een tekst
die een groot aantal fouten bevat (méér dan 3 per 500 woorden), is niet acceptabel.
3. Alle teksten voldoen aan de APA-normen (zie Publication manual of the American
Psychological Association, 6th edition). Niet alleen bij referenties, ook bij tabellen, kopjes,
etc.
Ingeleverde teksten die niet aan deze drie regels voldoen, krijgen een onvoldoende.
9. Inspanningsverplichting
In overeenstemming met de Onderwijs- en examenregeling (OER, art. 4.5) wordt van elke
student actieve deelname aan de cursus verwacht. Voor de cursus “PGO2” betekent dat:
• je aanwezig bent bij de colleges, tenzij je je tijdig met een geldige reden (bijvoorbeeld ziekte)
hebt afgemeld (zie hiervoor de pagina “Afmelden bij bijzondere omstandigheden” op
internet);
• je het verslag tijdig inlevert, volgens de in de opdracht geformuleerde regels en volgens de
algemeen geldende regels (zie paragraaf 8, “Regels bij het inleveren van opdrachten”);
• je aanwezig bent bij de eindpresentatie, tenzij je je tijdig met een geldige reden hebt
afgemeld;
Indien je niet aan de bovenstaande verwachtingen voldoet, heeft de cursuscoördinator de
mogelijkheid om je uit te sluiten van verdere deelname aan de cursus of een gedeelte daarvan.
10. Regeling aanvullende toets
In onderstaande procedure lees je hoe de regeling van de aanvullende toets (tentamen en/of
opdracht) wordt toegepast (conform wat er in de OER over is opgenomen, art. 5.5) en wat de
procedure is voor afmelding voor een toets gelegenheid.
Toepassing regelgeving aanvullende toets
Je wordt uitgenodigd voor een aanvullende toets op voorwaarde dat:
1. je aan alle inspanningsverplichtingen hebt voldaan;
2. je als eindcijfer (gewogen gemiddelde van alle deeltoetsen) een 4,00 of hoger hebt gehaald
(NB. Cijfers van 0,00 - 4,99 worden niet afgerond);
3. je niet geslaagd bent voor de cursus (eindcijfer lager dan 5,5 of een van de deeltoetsen
voldoet niet aan het minimum cijfer);
4. in geval van afwezigheid tijdens de eerste tentamengelegenheid of het niet tijdig (voor de
deadline) inleveren van een opdracht je je voorafgaand aan de toets (tentamen of opdracht)
met geldige reden hebt afgemeld via het daarvoor bestemde formulier (zie procedure
bijzondere omstandigheden).
Berekening gemiddeld eindcijfer
Toekenning van een aanvullende toets kan pas plaatsvinden, wanneer het gemiddelde eindcijfer
van alle deeltoetsen van een cursus beschikbaar is. Indien bijvoorbeeld de deadline van een
opdracht halverwege de cursus ligt, en een tentamen aan het einde van de cursus wordt
afgenomen, kan pas daarna het gemiddelde cijfer worden berekend en blijken of je recht hebt op
een aanvullende toets voor de opdracht en/of het tentamen. De aanvullende toets zal dus
vrijwel altijd vallen in het volgende blok wanneer het onderwijs van dat blok al gestart is.
5
Procedure bijzondere omstandigheden
Indien sprake is van bijzondere omstandigheden moet dit voor aanvang van de
toets (tentamen of opdracht) via een speciaal formulier gemeld worden (klik hier).
Uitnodiging aanvullende toets
Opdracht
Als je recht hebt op een aanvullende toets voor een opdracht, krijg je hierover een melding via
het STIP. Informatie over de aanvullende opdracht krijg je via de cursuscoördinator.
Zie voor meer informatie over de regeling aanvullende toets www.uu.nl/sw/student > toetsing
11. Evaluatieprocedure
Iedere cursus in de Graduate School of Teaching wordt op dezelfde wijze geëvalueerd. Dit
betekent dat je na afloop van de cursus, meestal na afloop van de afsluitende toets, uitgenodigd
wordt een evaluatieformulier in te vullen via het onderwijsevaluatiesysteem Caracal. Het
formulier bestaat uit open en gesloten vragen (5-puntsschaal). Alle ingevulde formulieren
worden verwerkt. De rapportage die daaruit ontstaat, geeft een indicatie van wat er goed gaat in
de cursus en waar verbeteringen mogelijk zijn. De open vragen zijn bedoeld om een toelichting
te geven. Deze informatie is bestemd voor de cursuscoördinator en betrokken docenten. Zorg
daarom dat de feedback die je hier geeft concreet en constructief is zodat dit voor de
betrokkenen nuttige informatie oplevert. Op die manier kun je een bijdrage leveren aan de
kwaliteit van het onderwijs. De rapportage vind je na afloop van de cursus terug op Caracal.
6