Kickoff les Oce_lesbriefdocent

Lesbrief Eureka!Cup kick-off
leerkracht
Opdracht #5:
Think big, print XL
Leerjaar 3
Doel van de les:



Leerlingen enthousiast maken voor de Eureka!Cup.
De Eureka!Cup opstarten.
Leerlingen kennis laten maken met het probleem waarvoor ze een oplossing gaan bedenken.
Lesduur:
50 minuten
Lesopzet:
1. Introductie: Wat gaan we doen in deze les, wat is het doel van de les ( 5 min).
2. Presentatie over opdrachtgever (5 min).
3. Doeopdracht: ervaar het probleem zelf op een ludieke manier en krijg een eerste zicht op
mogelijke oplossingen (25-30 minuten). De leerlingen werken individueel of in tweetallen.
4. Opruimen (5 min).
5. Evaluatie doeopdracht en introductie Eureka!Cupopdracht: Uitdelen boekje Eureka!Cup. (510 min).
Optioneel: groepsindeling bekend maken en huiswerkopdracht meegeven.
Materialen:





Digitale presentatie Kick-off over Océ (zie website Eureka!Cup)
Beamer en scherm of digibord
Materialen voor doe-opdracht:
o Verwarm voorafgaand aan de les water in een pannetje. Plaats boven het warme
water een schenkkom met chocolade. Laat de chocolade op deze manier (au bain
marie) smelten, maar niet te warm worden.
o Voor iedere leerling:
 een spuitzak/plastic puntzakje met een kleine spuitopening.
 Vul de spuitzak met gesmolten chocolade. Je hebt geen grote hoeveelheden
chocolade nodig. Per leerling enkele stukken van een reep chocolade, totale
omvang ter grootte van een flinke bonbon.
 Een bordje of ander oppervlak waarop de chocolade kan worden gespoten.
Boekjes met opdracht Eureka!Cup
Optioneel: huiswerkopdracht, groepsindeling
Uitvoering:
1. Introductie (5 min) “Vandaag de aftrap van de Eureka!Cup. Jullie maken kennis met de
opdrachtgever en de opdracht. Het wordt een vrolijke les, die tegelijkertijd al enige informatie geeft
over mogelijke oplossingen van het probleem waarmee jullie aan de slag gaan de komende weken. “
2. Presentatie ‘Ik werk bij Océ’ (5 min)
Gebruik hiervoor de digitale presentatie.
Océ: je zou het misschien niet direct verwachten maar digitaal printen heeft de wereld van transport
en logistiek flink veranderd in de afgelopen jaren. Boeken worden vaak niet meer gedrukt, op
voorraad gehouden en over de wereld vervoerd maar waar nodig direct geprint. Ook zaken als
kranten kunnen zo instantaan aan de andere kant van de wereld beschikbaar komen. Met 3D-printen
komt de volgende revolutie op dit gebied er aan. Veel verschillende voorwerpen en onderdelen
hoeven niet meer in serie gemaakt, getransporteerd en bewaard. We gaan ze gewoon uitprinten als
we ze nodig hebben. Wie weet koop je straks alleen nog maar een stukje grond en print je daarop je
eigen huis.
3. Doeopdracht (30 min)
Om enig idee te krijgen hoe 3D-printen in zijn werk gaat, gaan de
leerlingen een chocolaatje printen. Niet met een echte 3D-printer,
maar handmatig. Toch geeft je dit een idee van wat er bij 3D-printing
komt kijken. Waar moet het materiaal aan voldoen waarmee je gaat
printen? Hoe bouw je een voorwerp op?
De docent geeft elke leerling of in groepjes van twee een spuitzak.
Door een klein puntje van het plastic af te knippen krijgt de spuitzak
(de printerkop!) een kleine opening. Let op: Je kunt de opening later
altijd nog wat groter maken, dus begin met een kleine opening van
slechts enkele millimeters.
Opdracht voor de leerlingen:
Bedenk welke vorm je gaat gaan printen.
Spuit een eerste laagje van de vorm op het bordje. Laat deze even
wat afkoelen en spuit dan een tweede laag erop. Laagje voor laagje
bouw je zo de muren van je bouwwerk op. Werk je te snel en is de
chocolade nog niet genoeg afgekoeld, dan loop je het risico dat je
muren inzakken. Het risico hierop is ook groter als de chocolade te
warm is als je begint.
4. Opruimen gebruikte materialen (5 min)
5. Evaluatie doeopdracht en introductie Opdracht Eureka!Cup (5-10 min)
Met de leerlingen kun je de volgende vragen bespreken:
 Waar moet het materiaal waarmee je gaat printen aan voldoen?
 Wat is belangrijk bij het besturen van de printerkop?
Boekjes Eureka!Cup uitdelen
Eventueel ook:


Teamindeling bekend maken
Huiswerkopdracht meegeven voor de eerstvolgende project les