Vooruitblik 121ste Elsen-veiling

Op 14 juni 2014 zal ten eigen kantore aan de Tervurenlaan 65 te Brussel de 121ste Jean Elsen-veiling
worden gehouden. Het is een algemene veiling waarbij een belangrijke verzameling munten van de
Zuidelijke Nederlanden.
Brabant, Staten van Brabant (1584-1585),
Robertusdaalder 1584 geslagen te Antwerpen. Vz. Gekroond wapen van Brabant geflankeerd door gekroonde letter
B. Kz. Soldaat in antieke kledij met geheven zwaard en schild, op de achtergrond
gaande Brabantse leeuw, Delmonte 229,
vrijwel zeer fraai, schatting € 4.000.
Holland, Philips de Goede (1433-1467),
gouden rijder z.j. (emissie 1434-1440),
geslagen te Dordrecht. Vz. Graaf te
paard met opgeheven zwaard in de
rechterhand. In de afsnede HOLD’. Kz.
Bourgondisch wapenschild geplaatst
op een gebloemd kruis, Delmonte
743, mooi rond en perfect geslagen,
unc., schatting € 4.000.
Brabant, Philips de Schone (14821506), schuitken of demi-noble 1488
geslagen te Mechelen. Vz. Gekroonde
vorst met geschouderd zwaard, staande in schip met voor zich het Bourgondisch wapen. Kz. In een veelpas een
gelelied kruis met de letter M in het
opengewerkte hart, in elk der kwadranten een kroon, Delmonte 81, prachtig,
schatting € 4.000.
Brabant, Karel V (1506-1555), zilveren Karolusgulden z.j. eerste type (emissie 15491552), geslagen te Maastricht. Vz. Gekroond en geharnast borstbeeld van de
keizer naar rechts. Kz. Gekroond Bourgondisch wapen geplaatst op een leliekruis,
Delmonte 2, zeer fraai, schatting € 5.000.
Brabant, Philips II (1555-1598), halve gouden reaal z.j. (emissie 1586-1598), geslagen te Maastricht. Vz. Geharnaste buste
van Philips II naar rechts. Kz. Gekroond
wapen voorzien van het wapen van Portugal, CNM 2.07.5, zeer fraai/prachtig,
schatting € 6.000.
gouden leeuw 1585 geslagen te Antwerpen. Vz. Leeuw zittend op een gotische
troon, geflankeerd door twee vuurijzers. Kz.
Bourgondisch wapen geplaatst op een
leliekruis, Delmonte 128, vrijwel prachtig,
schatting € 5.000.
Brabant, Philips II (1555-1598), pronkdaalder op een gewicht van 53.01 gram,
zonder munthuisteken, geslagen te Antwerpen. Vz. Gekroond en geharnast
borstbeeld van Philips II naar rechts. Kz.
Veilingen
Gekroond wapen voorzien van het wapen van Portugal, omhangen met de
keten van de Orde van het Gulden Vlies,
vz. wat opgewreven, kz. kleine oneffenheden in muntplaatje, zeer fraai/prachtig,
schatting € 5.000.
Vlaanderen, Lodewijk van Male (13461384), gouden gehelmde leeuw (emissie
1365-1367 en 1370), geslagen te Gent.
Vz. Zittende gehelmde leeuw naar links
onder een gotisch baldakijn. In de afsnede FLANDRES. Kz. Versierd gebloemd kruis
met de letter D in het opengewerkt hart
en in de hoeken F-L-A-N, Delmonte 460,
prachtig, schatting € 3.000.
Brabant, Albert en Isabella (1598-1621),
dubbele gouden dukaat z.j. (emissie 16001611), geslagen te Antwerpen. Vz. De naar
elkaar toegewende gekroonde borstbeelden van het aartshertogelijke paar. Kz. Gekroond wapen omhangen met de keten
van de Orde van het Gulden Vlies, Delmonte 142, geslagen op een groot muntplaatje, prachtig, schatting € 3.000.
Brabant, Philips IV (1621-1665), dukaton
1647, geslagen te Antwerpen op drievoudig gewicht, 97.29 gram. Vz. Geharnast
borstbeeld van de vorst naar rechts. Kz.
Gekroond wapen met het kleinood van
de Orde van het Gulden Vlies, gehouden
door twee leeuwen, Delmonte 284b, zeer
fraai/prachtig, schatting € 5.000.
Brabant, Jozef II (1780-1790), dubbele
gouden soeverein 1785 geslagen te Brussel. Vz. Gelauwerde buste van de vorst
naar rechts. Kz. Gekroond ovaal wapen
geplaatst op een stokkenkruis en omhangen met de keten van de Orde van het
Gulden Vlies, Delmonte 219, licht justeersporen, circa prachtig, schatting € 3.000.
Vlaanderen, Lodewijk van Male (13461384), gouden Flandres z.j. (emissie
1369-1370), geslagen te Gent. Vz. Gekroonde graaf staande in een gotisch
portiek, een zwaard en een leeuwenschild in de hand. Links een toernooihelm. Kz. Gebloemd kruis in een vierpas,
met een leeuw in het opengewerkte hart,
in de kwadraten F-L-A-D’, Delmonte 465,
bijna prachtig, schatting € 5.000.
dubbele gouden soeverein 1619 geslagen
te Brussel. Vz. Gekroond aartshertogelijk
paar zittend op een troon van voren gezien, Albert met een geschouderd zwaard,
Isabella met een scepter. Kz. Gekroond
wapen, omhangen met de keten van de
Orde van het Gulden Vlies, Delmonte 156,
prachtig/unc., schatting € 6.000.
Vlaanderen, Philips de Stoute (13841404), gouden engel z.j. (emissie 13871388), geslagen te Gent. Vz. Staande engel met de wapens van Bourgondië en
Vlaanderen. Kz. Gebloemd kruis in een
achtpas, in elk der kwadraten een leeuw,
Delmonte 472, deukje aan de rand, zeer
fraai/prachtig, schatting € 15.000.
leeuw naar links, onder een gotisch baldakijn tussen twee vuurijzers. Kz. Bourgondisch wapenschild geplaatst op een
gebloemd kruis Delmonte 489, prachtig/
FDC, schatting € 2.500.
Vlaanderen, Philips de Goede (14191467), Bourgondische goudgulden z.j.,
(emissie 1466-1467), geslagen te Gent.
Vz. Sint Andries met zijn kruis voor zich. Kz.
Bourgondisch wapenschild op een lang
gevoet kruis, Delmonte 492, zeer prachtig, schatting € 2.500.
Vlaanderen, Jan zonder Vrees (14051419) gouden nobel z.j. (emissie 14161418), geslagen te Gent. Vz. De graaf
met geschouderd zwaard en Bourgondisch-Vlaams wapen, staande in een
schip. KZ. Gebloemd kruis in een achtpas
met in het opengewerkte hart de letter
I, in elk der kwadranten een gekroonde
leeuw, Delmonte 478, goede zeer fraai,
schatting € 4.000
Vlaanderen, Karel V (1506-1555), gouden
reaal z.j. (emissie 1521-1556), geslagen
te Brugge. Vz. Gekroond en geharnast
borstbeeld van de vorst met zwaard en
rijksappel. Kz. Tweekoppige adelaar met
meerveldig wapenschild op de borst.
Delmonte 515, bijna prachtig, schatting
€ 2.500.
Vlaanderen, Karel II (1665-1700), dukaton
1687, geslagen te Brugge. Vz. Buste van
de vorst naar rechts. Kz. Gekroond wapen
met het kleinood van de Orde van het
Gulden Vlies, gehouden door twee leeuwen, Delmonte supplement 336b, zeer
fraai, schatting € 3.000.
Koning Leopold I (1831-1865), 100 francs
goud 1853, uitgegeven ter gelegenheid
van het huwelijk van de hertog van Brabant. Vz. Portret van de koning naar links,
door L. Wiener. Kz. Dubbelportret van het
hertogelijke paar naar rechts, door L. Wiener, Dupriez 538, geslagen met gepolijste stempels, prachtig/unc., schatting
€ 4.000.
Vlaanderen Philips de Goede (14191467), gouden leeuw z.j., (emissie 14541460), geslagen te Brugge. Vz. Zittende