Lesbrief Letterpret Schrijfwedstrijd

Lesbrief Letterpret Schrijfwedstrijd
Auteur: Karen Jong (Jongleert)
Titel:
Letterpret Schrijfwedstrijd
Beschrijving:
In dit filmpje daagt kinderboekenauteur en Schoolschrijver Janneke
Schotveld leerlingen uit om mee te doen aan de Letterpret Schrijfwedstrijd
van De Schoolschrijver en ABN AMRO. Ze krijgen tips voor creatief
schrijven en handreikingen hoe je een verhaal kunt afmaken.
Doelgroep:
Bovenbouw PO.
Thema:
Creatief schrijven.
Vak/kerndoelen*:
Nederlands (kerndoel 1, 5 & 9), Kunstzinnige Oriëntatie (kerndoel 54).
Werkvorm:
Flipped classroom/instructie video, (individuele) oefening & creatie.
Lesduur:
60 minuten.
Leerdoel:
Leerlingen leren creatief te schrijven door zelf het eind van een bestaand
verhaal te bedenken en af te schrijven.
Vereiste voorkennis leerlingen:
Geen. Om het proces van creatief schrijven voor leerlingen te verge­
makkelijken, is het aan te bevelen de digi-workshop Schrijfgeheim 1 t/m 3
met ze te behandelen (zie ‘Bijzonderheden en tips’).
Benodigdheden:
Digibord met internet, filmpje ‘Letterpret Schrijfwedstrijd’, pen, papier,
computer.
Bijzonderheden en tips:
Deze lesbrief is het vervolg op lesbrieven 1, 2 en 3 behorende bij de
filmpjes Schrijfgeheim 1, 2 en 3. Zij vormen samen een workshop Creatief
Schrijven die leerlingen voorbereidt op deelname aan de Letterpret
Schrijfwedstrijd van De Schoolschrijver en ABN AMRO. Je kunt overigens
ook aan de Schrijfwedstrijd meedoen zonder de digibord-workshop
Creatief Schrijven te volgen.
Om leerlingen alvast na te laten denken over het verhaal en het einde dat
ze er aan willen geven, kun je het filmpje ‘Letterpret Schrijfwedstrijd’ dat bij
deze lesbrief hoort, ook al eerder aan ze vertonen. Vertel dat ze zich bij het
bedenken van het verhaaleinde kunnen laten inspireren door dingen om
hen heen zoals alledaagse situaties, films, schilderijen, boeken, verhalen
die ze horen, geuren et cetera. Vertel ze ook wat ze met de Schrijfwedstrijd
kunnen winnen. Kijk hiervoor op www.letterpret.events.abnamro.nl. Hier
vind je meer informatie over de Letterpret Schrijfwedstrijd, alle filmpjes,
lesbrieven en werkbladen.
Inleiding (5 minuten):
Laat de leerlingen het filmpje ‘Letterpret Schrijfwedstrijd’ zien of lees het
verhaal ‘De Sleutel’ van Janneke Schotveld voor (Bijlage 2).
Kern (50 minuten):
Laat leerlingen in ca. 15 minuten het verhaaleinde individueel verzinnen of,
als dit lastig is, in kleine groepjes.
Leg aan de leerlingen uit dat ze vrij zijn om te bedenken wat zij willen; het
is hun verhaal, hun fantasie! Ze zouden bijvoorbeeld een extra eigenschap
aan een personage van ‘De Sleutel’ kunnen toevoegen of zich kunnen
laten inspireren door een leuk verhaal dat ze hebben gelezen, gezien of
gehoord.
Laat leerlingen in ongeveer een half uur het verhaal afschrijven. Je kunt
ze natuurlijk ook meer tijd geven om het verhaal af te schrijven en op te
sturen; het hoeft niet in één les af. Het verhaaleinde mag ongeveer een
A-viertje zijn.
Afsluiting (5 minuten):
Vertel de leerlingen wanneer ze hun verhaal uiterlijk af moeten hebben.
De verhalen kunnen vóór 16 oktober ingestuurd worden. Samen met nog
twee juryleden leest Janneke alle verhalen en kiest zij uiteindelijk het beste
verhaal.
We ontvangen alle verhalen het liefst via de Letterpret-site (zie hierboven).
Wil je de verhalen toch per post opsturen? Dat kan ook.
Stuur ze naar:
Stichting De Schoolschrijver
t.a.v. Janneke Schotveld
Kleine-Gartmanplantsoen 21
1017 RP Amsterdam
Houd er rekening mee dat de verhalen niet geretourneerd worden.
Donderdag 26 november worden de winnaars per mail geïnformeerd en op
de Letterpret-site bekendgemaakt.
* Zoals uitgewerkt door SLO.
Bijlage 2 Bij De Letterpret Schrijfwedstrijd
De sleutel (door Janneke Schotveld)
Niemand hoeft te weten dat Issam verliefd is op Isa. Trouwens, alle
jongens zijn verliefd op Isa, dat weet iedereen. Maar niemand geeft het
toe, want dat zou een afgang zijn. Isa is namelijk jongensblind. Ze heeft
alleen oog voor haar clubje vriendinnen, die altijd als een zwerm bijen om
haar heen hangen.
Maar vandaag gaat Isa eindelijk zien dat hij, Issam, bestaat. En dan wordt
zij verliefd op hém, let maar op!
De hele klas staat te trappelen bij de ingang van de dierentuin. Meester
Lars is jarig en daarom gaan ze een dagje uit. En de directeur van de
dierentuin is niemand minder dan de oom van Issam.
Meester Lars heeft een gek hoedje op, gemaakt door Isa en haar
vriendinnen. Het is een punthoedje, dat vastzit met een strik onder zijn kin.
‘Ik zou dat echt nooit dragen,’ fluistert Jim.
‘Ik ook niet,’ antwoordt Issam. Jim is zijn beste vriend. Maar dat wil
niet zeggen dat hij mag weten dat Issam alles zou dragen wat Isa heeft
gemaakt.
De medewerker bij het draaihek aait even over Issams krullen.
‘Hé, Issam!’ zegt hij.
‘Hé, Edwin.’ Ze geven elkaar een high five.
Issam kijkt gauw om of Isa het ziet, maar ze is te druk in gesprek met haar
vriendinnen.
‘Mijn oom heeft net een nieuwe tijger uit Singapore gekocht,’ zegt Issam
hard, als ze voor het tijgerverblijf staan.
‘Je hoeft niet zo te schreeuwen, ik sta naast je,’ zegt Jim.
Issam werpt een blik op het kluitje meisjes. Ze zien de tijgers niet eens.
Hij zucht. Het kan toch nog wel eens moeilijk worden vandaag.
‘We gaan naar de olifanten, jongens!’ roept de meester.
‘Mijn lievelingsdieren,’ zegt ineens de mooiste stem van de klas.
Met een ruk kijkt Issam om. ‘Mijn oom...’ begint hij. Maar ze kijkt al niet
meer.
‘Zet haar uit je hoofd, joh.’ Jim geeft een klap op zijn schouder.
‘Ik ben zo terug,’ zegt Issam.
‘Hé, wat ga je doen?’
Maar Issam is al weg.
Vlak naast het olifantenverblijf is de kantine voor het personeel, en het
kantoortje van zijn oom. In dat kantoortje hangen de sleutels. Er is één
sleutel die op alle verblijven past. De noodsleutel. En Issam weet toevallig
waar die hangt. En Issam is toevallig ook helemaal niet bang voor olifanten.
Even later loopt hij met de sleutel stevig in zijn hand naar het
olifantenverblijf. Terwijl de meester vertelt over het verschil tussen de
Afrikaanse en Aziatische olifant opent Issam het hek aan de zijkant en glipt
naar binnen.
‘Dag meisje,’ zegt Issam tegen Moshi, zijn lievelingsolifant.
Moshi antwoordt door haar slurf even op Issams hoofd te leggen en te
snuiven.
‘Meester, meester, Issam zit bij de olifanten!’ roept iemand.
‘Ben je helemaal gek geworden, kom onmiddellijk hier!’
‘Help!’ gilt een van de meisjes.
Vanuit zijn ooghoek ziet Issam dat Isa en haar vriendinnen in een boom
proberen te klimmen. Het hoedje van de meester hangt nu onder zijn kin
en hij kijkt verwilderd om zich heen. En dan ziet Issam wat er aan de hand
is. Hij is vergeten het hek dicht te doen. Twee reusachtige olifanten lopen
stampend de dierentuin in...