Les 2B De Romeinen BEELD

Manon de Roode
Les 2B
De Romeinen
BEELD
Soldatenschild
BEELD
Voorkennis
De leerlingen zijn al enigszins op de hoogte van de Romeinen, het Romeinse Rijk en de invloed die ze
in ons land gehad hebben.
Ze weten dat er bij opgravingen restanten gevonden zijn en dat de Romeinen al een ver ontwikkelde
cultuur hadden.
Evt. kennis van de strip Asterix en Obelix omdat daar de Romeinen en Romeinse soldaten een grote
rol spelen.
De leerlingen al eerder getekend hebben met potlood en geschilderd hebben met plakkaatverf.
Korte lesinhoud
De leerlingen krijgen inzicht in de wapenuitrusting van een Romeins legioensoldaat, hoe een
wapenschild eruit ziet en waarom.
De leerlingen leren wat een schildpadpantser is.
Ruimte
Klaslokaal of handenarbeid lokaal
Het liefst waar de kinderen ruimte hebben, ze kunnen ook op de grond werken.
Fotoshoot van de schildpadpantser op schoolplein of kantine?
BEELD
Voorbereiding
Lees en bekijk de bijlage van te voren.
Neem evt. een Asterix en Obelix mee naar de klas
Zet de kinderen in groepjes van 4 of 6
Zet teken- en schilderspullen alvast klaar.
De Romeinen
Benodigdheden
Schetspapier A4
potloden
Per kind foto karton 50 à 65 cm.
Plakkaatverf: rood, blauw, geel zwart en wit, evt. wat goud of zilververf voor de finishing touch.
Kwasten, jampotjes voor water, mengborden
Schaar en touw
Kranten/plastic voor afdekken tafels
Fototoestel
Les 2B
Lesdoelen
De leerlingen ontwerpen hun eigen Romeins wapenschild rekening houdend met de historische
feiten.
Schetsen maken voor een ontwerp.
Schilderen met plakkaatverf.
De leerlingen leren samen te werken in groepjes.
De leerlingen leren om met elkaar samen een schildpadpantser te vormen en maken daar
een foto van.
Manon de Roode
Tijd
Ongeveer 60 minuten
De les kan ook in twee delen gegeven worden.
eerste deel: informatie en de schetsles
tweede deel: uitvoering met karton en verf
Drogen en fotoshoot van een schilpadpantser met groepje of de hele groep op het schoolplein of in
de klas.
DE LES
Inleiding
Vertel de kinderen dat de Romeinen een heel groot rijk hadden.
Ze woonden zelfs hier in Nederland, zelfs in Voorne-Putten. Bij opgravingen is er veel gevonden oa.
restanten van een Romeins huis in Spijkenisse.
Ze veroverden heel veel gebieden en dat hadden ze onder andere te danken aan hun leger, deze
soldaten werden heel streng onderwezen en gedrild.
Zo waren er manschappen van 64 soldaten dat heette een centurie, het hoofd ervan heette een
centurion. En als je een legioen had waren dat 64 centuries. Dat zijn er héél veel! (4096 soldaten)
Les 2 B
De Romeinen
BEELD
Elke soldaat had een uitrusting die bestond uit een speer, helm, dolk, een soort harnas van leer en
metaal, een zwaard en een schild. - filmpje YouTube of zie bijlage.
Een centurion had een grote pluim op zijn helm zodat iedereen hem goed kon zien.
De gewone soldaten liepen te voet, en de leiders zaten te paard.
Zo liepen ze soms dagen in colonne door onherbergzame gebieden, van kampement naar
kampement om uiteindelijk op een goeie strategische plek een fort te bouwen.
Daar waren ze goed beschermd en hadden de soldaten een tamelijk streng gereglementeerd maar
een rustig leven.
Kern 1
Jullie hebben de wapenuitrusting van een Romeins soldaat gezien. -Afb. A.
En wat valt jullie op aan het schild? Zou het groot zijn?
Het woog in ieder geval 6 kilo! Moet je nagaan hoe zwaar dat geweest moet zijn.
Zo'n wapenschild was van levensbelang. Waarom? Bescherming tegen pijlen, zwaarden, stenen etc.
Maar ook om aan te vallen, laat plaatje zien van schildpadpantser. Wat gebeurt hier? -afb. 4.
De soldaten konden als een blok, heel goed elkaar beschermend met de schilden de vijand tegemoet
gaan, er kwam geen pijl of speer doorheen. Vergelijk dat met een tank in deze tijd.
Kijk nou eens goed naar zo'n schild, wat valt jullie op? (Plaatje) -afb. 1, 2, 3.
Alle schilden hebben een groot rond motief in het midden.
Ze zijn symmetrisch, ze zijn gebogen.
Er staat een symbool op van het legioen waar je bij zat, dat kon een leeuw zijn of de vleugels van een
adelaar, enz.
En je naam en nummer (Romeinse getallen!)
Weinig kleuren, zwart, rood, geel of blauw, en wit.
Evt. zilver of goud - drie kleuren maximaal.
Manon de Roode
Verwerking kern 1
plus minus 20 à 30 minuten
Wat gaan we doen?
Wij gaan een wapenschild ontwerpen van een Romeins soldaat.
We letten op de cirkel in het midden.
Bedenk in je groepje bij welk legioen je wilt zitten, tijger? of wolf?
Schets eerst verschillende mogelijkheden en overleg met elkaar welke het meest geschikt is om groot
te maken.
Kern 2
40 á 50 minuten
Laat de leerlingen een foto maken van een schildpadpantser, van de hele groep of van een klein
groepje op het schoolplein of in een kantine.
De Romeinen
Afsluiting
Wie heeft het duidelijkst een Romeins schild gemaakt?
Waardoor komt dat? Symmetrie, eenvoud, heldere kleuren.
Welke 4 (6) schilden passen het best bij elkaar? Laat de leerlingen naast elkaar staan.
Les 2B
Herinner ze aan de vorige les: wie weet nog te vertellen hoe een romeins schild eruit ziet?
Geef per kind een fotokarton en ze kunnen met potlood grof de schets overnemen.
Dan twee gaatjes maken in het karton (boven in aan de zijkanten, links/rechts voor de bevestiging
van het touw, twee knopen zichtbaar aan de buitenkant zodat je het schild kan vast houden.
Dan pakken we de schilderspullen en verven de motieven op het karton.
Let wel per groepje min of meer hetzelfde motief! Let op eenvoud! Schilder niet te nat en niet te dik,
houd het nauwkeurig er werd toentertijd ook al streng op toegekeken.
Vergeet niet je naam en het Romeinse getal.
Drogen
BEELD
Manon de Roode
Les 2B
De Romeinen
BEELD