Les 2 EHBO geef je zo!

Les 2 EHBO geef je zo!
EHBO leer je zo!
Versie 1.0
Maart 2014
Colofon
Het Rode Kruis
Postbus 28120
2502 KC Den Haag
E-mail: [email protected]
Samenstelling
Lisan de Lange
Vormgeving
Grafisch Buro van Erkelens, Den Haag
Voor de samenstelling van deze les is gebruikgemaakt van:
Life. Live it. First aid education for children. British Red Cross
© Het Rode Kruis
De lesmaterialen mogen uitsluitend worden gekopieerd voor
educatieve doeleinden in het kader van de Eerste Hulp activiteiten
en trainingen van het Rode Kruis. Niets uit deze uitgave mag
verveelvoudigd en/of openbaar gemaakt worden door middel van
druk, fotokopie, microfilm of op welke andere wijze ook, zonder
voorafgaande schriftelijke toestemming van het Rode Kruis.
Het Rode Kruis heeft er naar gestreefd de rechten van derden zo
goed mogelijk te regelen. Degenen die desondanks menen zekere
rechten te kunnen gelden, kunnen zich tot het Rode Kruis wenden.
Colofon
Les 2 EHBO geef je zo!
Curriculum
Oriëntatie op jezelf en de wereld
Leerdoelen
Leerlingen
> Weten welke EHBO gegeven moet worden bij een huidwond, bloedneus, brandwond, bloeding, botbreuk, verslikking en bewusteloosheid
met ademhaling.
> Durven een slachtoffer te helpen
> Kunnen EHBO geven aan een slachtoffer met een huidwond, bloedneus, brandwond, bloeding, botbreuk, verslikking en bewusteloosheid
met ademhaling.
Tijdsindicatie
Ongeveer 60 minuten
De tijdsindicatie is gebaseerd op een les met inleiding, kern en afsluiting.
Aanvullende activiteiten (verbredend, verdiepend en/of differentiërend)
zijn niet opgenomen in de tijdsplanning.
Bronnen op de website
Scenariokaarten deel 1 en 4
Uitwerking scenariokaarten deel 1 en 4
EHBO uitwerking per letsel
Werkbladen
Uitwerking werkbladen
Quiz deel 2
Antwoorden quiz
EHBO video’s
Voorbereiding
Kopiëren van werkbladen en Quiz deel 2
Kopiëren (eventueel plastificeren)van Scenariokaarten deel 1 en 4
Kopiëren (eventueel plastificeren) van EHBO uitwerking per letsel
Kijk van te voren de EHBO video’s
Aanschaf verbandmiddelen (pleisters, snelverband)
Extra benodigde
materialen
> Pen/potlood en kleurpotloden
> Verbandmiddelen (pleisters, snelverband)
Leerkracht
Les 2 EHBO geef je zo!
Optioneel
Nodig een Rode Kruis vrijwilliger van de plaatselijke afdeling uit. Deze
vrijwilliger kan uitleg geven over het Rode Kruis en zijn/haar functie als
Eerste Hulpverlener. Deze vrijwilliger kan de leerlingen leren hoe ze EHBO
kunnen geven. Waar vindt u een Rode Kruis vrijwilliger?
http://www.rodekruis.nl/hulp-in-nederland/onze-hulp-in-uw-buurt/
paginas/onze-hulp-in-uw-buurt.aspx
Kernwoorden
2
EHBO, letsel, ongeluk, bloed, bloedneus, brandwond, bewusteloosheid
(met ademhaling), verslikking, huidwond, noodgeval, behandeling en
herstel.
Leerkracht
Les 2 EHBO geef je zo!
Algemene introductie leerkracht
In deze les staat het geven van EHBO centraal. EHBO (Eerste Hulp Bij Ongevallen) is de eerste hulp die een
slachtoffer krijgt na een ongeluk. Bij een ongeluk moet je snel reageren, direct handelen is belangrijk.
Kinderen kunnen altijd helpen!
Kinderen leren wat ze moeten doen bij huidwond, bloedneus, brandwond, bloeding, botbreuk, verslikking en bewusteloosheid met ademhaling. Bij het geven van EHBO moeten kinderen altijd de hulp van
een volwassene inschakelen. Volgens de wet zijn kinderen onder de 12 jaar namelijk nog niet handelingsbekwaam. Toch kunnen kinderen op jonge leeftijd al wel leren wat ze moeten doen in verschillende
situaties. Voordat kinderen een slachtoffer gaan helpen, moeten ze wel altijd letten op veiligheid.
Tips bij het lesgeven
- EHBO moet je doen! Geef het goede voorbeeld. Laat aan de leerlingen zien hoe je EHBO geeft.
Je kunt dit voorin de klas demonstreren en ook de video’s kunnen ondersteuning bieden. In een
ongevalsituatie kan het zijn dat je anders reageert dan je geleerd hebt in de les. Dat is niet erg, het
belangrijkste is dat je gaat helpen.
- Geef kinderen het gevoel en vertrouwen dat ze EHBO kunnen geven bij de letsels die ze geoefend
hebben. Geef complimenten aan kinderen, benadruk wat ze goed gedaan hebben en motiveer
leerlingen om altijd te helpen.
- Maak gebruik van het document EHBO uitwerking per letsel. Hierin staat (extra) informatie over de
verschillende letsels, wat je kunt vaststellen en welke behandeling je moet uitvoeren. Zo leer je de
kinderen dat EHBO verlenen helemaal niet moeilijk is. De basishandelingen van EHBO kan iedereen.
- Gebruik de uitwerkingen van de scenariokaarten en de werkbladen bij de bespreking van de
resultaten. Hierop staat alle informatie die je nodig hebt bij het lesonderdeel.
- Het geeft niets als je geen antwoord hebt op vragen van de leerlingen over EHBO. Wees hier wel
eerlijk over. Als je niet weet wat je moet doen, kan je altijd hulp inschakelen! Je mag altijd de huisarts
of 112 bellen. Iets doen is beter dan niets doen!
Extra lesideeën
- Combineer de lessen waarbij het geven van EHBO geoefend wordt met lessen biologie over het
menselijk lichaam. Bijvoorbeeld EHBO bij ademhaling bij bewusteloosheid, botten, spieren en
gewrichten.
- Je kunt de les altijd uitbreiden door veel meer verschillende letsels te oefenen. Op de website en de
gratis EHBO app van het Rode Kruis kunt u veel informatie opzoeken over verschillende letsels.
3
Les 2 EHBO geef je zo!
Inleiding
Tijd
Didactische werkvormen +
materialen
Uitleg
5 à 10 min.
Activeer voorkennis/
opgedane kennis over
EHBO.
Leg uit wat het woord
‘letsel’ betekent.
Weten de leerlingen wat EHBO betekent?
Eerste Hulp Bij Ongevallen is de eerste hulp die een
slachtoffer krijgt na een ongeluk. Daarbij kan een
slachtoffer verschillende letsels oplopen. In deze les
leren de leerlingen wat ze moeten doen bij verschillende
letsels.
Vraag de leerlingen of ze weleens een ongeluk hebben
gehad. Moest hij/zij daarna naar het ziekenhuis? Vraag
enkele leerlingen wat er gebeurde.
Vraag leerlingen wanneer ze zouden helpen en waarom
wel/niet.
Voordat kinderen een slachtoffer gaan helpen, moeten
ze wel altijd letten op veiligheid (refereer naar les 1).
10 min.
Facultatief:
Scenariokaarten deel 1
Uitwerking scenariokaarten
deel 1
10 min.
4
Facultatief:
Video’s
Wanneer je in de vorige les geen gebruik gemaakt hebt
van de scenariokaarten, kan je voordat de leerlingen
gaan oefenen met het geven van EHBO nog de
scenariokaarten behandelen. Laat de leerlingen in duo’s
of groepjes van 3 of 4 de kaarten bespreken en vat dit
aan het eind klassikaal samen.
Je kunt er voor kiezen om vooraf de EHBO video’s te
bekijken die op de website staan.
Les 2 EHBO geef je zo!
Kern
Tijd
Didactische werkvormen +
materialen
Uitleg
40 min.
Rollenspel
(in duo’s)
Laat aan de leerlingen zien hoe je EHBO geeft.
Tijdens de kernactiviteit spelen de leerlingen enkele
rollenspelen, waarbij ze het geven van EHBO oefenen.
Dit kan in duo’s waarbij de ene leerling het slachtoffer is
en de andere leerling de EHBO’er.
De volgende vaardigheden worden geoefend:
-Huidwond
- Bloedneus
- Brandwond
- Bloeding
- Botbreuk
- Verslikking
- Bewusteloosheid met ademhaling
Facultatief:
Gebruik Scenariokaarten
deel 4
Richt het lokaal zo in, dat een ‘carrousel’ van de 7
letsels ontstaat (bijvoorbeeld door gebruik te maken
van de scenariokaarten). Per letsel oefenen de
leerlingen ongeveer 20 minuten, waarbij ze na 10
minuten wisselen van rol. Als leerlingen sneller klaar
zijn met oefenen, kunnen ze ook eerder wisselen. Het
belangrijkste is dat leerlingen zelfvertrouwen krijgen bij
het geven van EHBO. Dit krijgen ze door veel te oefenen.
EHBO uitwerking per letsel
Leerlingen kunnen steun hebben aan het document
EHBO uitwerking per letsel. Daarop staat precies
omschreven wat je vaststelt en wat je moet doen. Als
leerlingen gaan oefenen, kunnen ze controleren of ze
het goed doen.
NB
Het oefenen neemt veel tijd in beslag. U kunt er daarom
ook voor kiezen om een aantal letsels deze les te doen
en een aantal letsels in les 3. U kunt ook altijd een extra
oefenles inlassen.
5
Les 2 EHBO geef je zo!
Verwerkingsvormen
Tijd
Didactische werkvormen +
materialen
Uitleg
15 min.
Werkblad 2a
Vier verschillende letsels zijn afgebeeld, waarbij de
leerlingen de goede volgorde aan moeten geven.
Bij een ongeluk moet je snel reageren. Het kan daarom
zijn dat je anders reageert dan je geleerd hebt in deze
les. Dat is niet erg, het belangrijkste is dat je gaat
helpen. De volgorde kan helpen om een actie goed
te onthouden, de belangrijkste handelingen worden
onthouden en die zijn vaak als eerst.
Uitwerking werkblad 2a
15 min.
Werkblad 2b
De leerlingen maken een tekening bij de beschrijvingen
van EHBO bij een brandwond.
15 min.
Werkblad 2c
Dit werkblad helpt om de basis handelingen van EHBO
bij verschillende letsels te memoriseren. Leerlingen
maken geheugensteuntjes voor de EBHO die gegeven
wordt bij verschillende letsels. Iedere leerling heeft een
andere leerstijl, en leerlingen zullen daarom andere
ezelsbruggen bedenken. Leerlingen kunnen geen fout
antwoord geven.
Ezelsbruggen kunnen gemaakt worden door middel
van een tekening, een liedje, een getal, een strip,
demonstratie of andere eigen ideeën. Op het werkblad
staan al enkele voorbeelden.
6
Les 2 EHBO geef je zo!
Uitbreiding/differentiatie van de activiteit
Tijd
Didactische werkvormen +
materialen
Uitleg
10 min.
EHBO video’s
Bekijk alle video’s op de website over het geven van EHBO.
20 min.
Scenariokaarten deel 2
De scenariokaarten dagen leerlingen uit om over EHBO
in een bredere context te discussiëren.
Leerlingen leren dat ze ALTIJD kunnen helpen.
20 min.
Drama / rollenspel
Leerlingen kunnen een toneelstukje opvoeren aan de
hand van de scenariokaarten. Wanneer leerlingen voor
de klas een toneelstukje opgevoerd hebben, kan dit
nabesproken worden. De redenering van leerlingen is
belangrijk.
Leerlingen kunnen zelf een toneelstuk(je) maken en
laten uitvoeren in de klas.
Leerlingen kunnen bijvoorbeeld in een weeksluiting een
rollenspel doen om de rest van de school te laten zien
wat ze over EHBO geleerd hebben. Daarbij kunnen ook
de EHBO video’s gebruikt worden of de zelfbedachte
ezelsbruggetjes.
10 min.
Huishoudelijke artikelen en
EHBO?
Laat de leerlingen 5 dingen in huis bedenken, die
kunnen ondersteunen bij EHBO.
Dit kan ook als huiswerkopdracht meegegeven worden,
waarbij leerlingen 5 voorwerpen uit huis meenemen.
Laat ze vervolgens vertellen wat ze meegenomen
hebben en hoe je het kunt gebruiken voor EHBO.
Voorbeelden van voorwerpen uit huis:
- plastic (water)flesje
spoelen van huidwond
- telefoon
bellen van 112
- dekens of kussens,
ondersteunen van
zachte materialen
lichaamsdeel
(bijv. t-shirt, theedoek)
- stoel
slachtoffer laten zitten
- zak diepvrieserwten
koelen
7
Les 2 EHBO geef je zo!
Tijd
Didactische werkvormen +
materialen
Uitleg
15 min.
Verbanddoos
Laat leerlingen bedenken wat er allemaal in een
verbanddoos zou moeten zitten.
Waar is er een verbanddoos in de klas of op school?
Is bij de leerlingen thuis een verbanddoos aanwezig en
wat zit daarin?
Extra informatie
Aanbevolen materialen voor in de verbanddoos:
Doosje wondpleisters, snelverband, schaar, driekante
doek, veiligheidsspelden, pincet, steriele gaasjes,
leukoplast, isolatiedeken, wegwerphandschoenen,
EHBO instructie, ruimte voor strip paracetamol.
Een coldpack is handig in de koelkast of diepvries. Een
zak diepvriesdoperwten is een goed alternatief.
Afsluiting
Tijd
Didactische werkvormen +
materialen
Uitleg
10 min.
Quiz
Sluit de les af met deel 2 van de quiz. Dit kan ook in een
spelvorm, waarbij leerlingen naar het juiste antwoord
lopen.
NB
De gehele quiz kan ook aan het eind van les 3 in het
geheel gemaakt worden.
5 min.
8
Samenvatting
Vraag de leerlingen wat ze geleerd hebben van de les en
hoe ze bij verschillende letsels kunnen helpen.
Benadruk de belangrijkste leerdoelen:
> Weten welke EHBO gegeven moet worden bij een
huidwond, bloedneus, brandwond, bloeding, botbreuk,
verslikking en bewusteloosheid met ademhaling.
> Durven een slachtoffer te helpen.
> Kunnen EHBO geven aan een slachtoffer met een huidwond, bloedneus, brandwond, bloeding, botbreuk,
verslikking en bewusteloosheid met ademhaling.